Beskidzka kultura na co dzień

Beskidy – taką nazwę nosi najdłuższe pasmo gór w Polsce (więcej tu: informacje), rozciąga się od zachodu od rzeki Beczwy w Czechach aż do wschodu po rzekę Czeremosz na Ukrainie. To nie tylko bardzo specyficzny klimat, który sprzyja powstawaniu zróżnicowanej fauny i flory. To przede wszystkim zróżnicowana kultura, tradycja, zachowania ludzi i sposób ich mieszkania. To właśnie w Beskidach występuje najwięcej regionów wyróżniających się odmiennymi zwyczajami, strojami, tańcem, śpiewem, językiem. Region jest na tyle zróżnicowany pod tym kątem, że co roku w wakacje organizowany jest międzynarodowy festiwal o nazwie „Tydzień Kultury Beskidzkiej.” w skrócie TKB.

Tydzień Kultury Beskidzkiej jest największym w kraju i jednym z największych na świecie festiwali folklorystycznych. Ponad sto zespołów pieśni i tańca, z kilkunastu państw, różnych kontynentów. Na dużych plenerowych scenach występuje ponad cztery tysiące tancerzy, muzyków i śpiewaków, którzy swoją twórczością tworzą cudowną atmosferę. W sumie mamy do obejrzenia ponad 50 wieczornych koncertów, odbywających się w różnych beskidzkich miejscowościach przed kolejne dziewięć dni. Dodatkowo cała impreza jest przygotowana tak, że w Żywcu – w jednym z bardziej znanych beskidzkich miast, odbywają się dwa konkursy, Festiwal Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Dodatkowo cała impreza nie kończy się na konkursie głównym i koncertach. Przez całe dziewięć dni możemy poznać od kuchni kulturę górali beskidzkich, ich kuchnię, sztukę ludową. Możemy ich podziwiać na ulicznych korowodach oraz na przedpołudniowych koncertach góralskich kapel. Warto wówczas z kultury beskidzkiej czerpać garściami, a wrażeń nam nie zabraknie przez cały ten czas.

Jeśli chcemy bliżej poznać te urokliwe zakątki, to Tydzień Kultury Beskidzkiej powinien być naszą główną atrakcją. To właśnie w ciągu tego festiwalu możemy poznać charaktery i gościnność ludzi, którzy tak serdecznie goszczą nas każdego dnia w swoich domach, pensjonatach czy hotelach (więcej tu: noclegi Beskidy). Górale beskidzcy to ludzie gościnni, o czym przekonujemy się każdego dnia, spędzając tu urlop. Warto planować sobie wolne w wakacje tak, by odwiedzić Beskid Żywiecki właśnie wtedy, kiedy organizowany jest Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>